Historia, artykuły, słownik historyczny

Halbe, Max

  • : preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/elaiter/public_html/wortal_historyczny/includes/unicode.inc on line 311.
  • warning: Parameter 1 to theme_field() expected to be a reference, value given in /home/elaiter/public_html/wortal_historyczny/includes/theme.inc on line 170.
  • warning: Parameter 1 to theme_field() expected to be a reference, value given in /home/elaiter/public_html/wortal_historyczny/includes/theme.inc on line 170.
  • : Function ereg() is deprecated in /home/elaiter/public_html/wortal_historyczny/modules/paging/paging.module on line 106.

(1865-1944); niemiecki prozaik i dramaturg. Syn niemieckiego właściciela ziemskiego, urodził się w Koźlinach (wówczas Güttland w powiecie gdańskim). Studiował prawo w Heidelbergu; w 1888 roku osiedlił się w Berlinie, gdzie parał się pisarstwem. 1893 wydał tam naturalistyczny dramat „Młodość”, który swego czasu był równie popularny jak „Tkacze” Gerharta Hauptmann’a. W 1895 r. przeniósł się do Monachium, gdzie założył „Intymny teatr dramatycznych eksperymentów”. Po początkowej fascynacji naturalizmem ewoluował w kierunku neoromantyzmu i piętno tego nurtu noszą jego późniejsze opowiadania i powieści.
Halbe był pisarzem poważanym i docenianym zarówno w okresie republiki weimarskiej jak i w czasach hitlerowskich.
Przez całe życie czuł się emocjonalnie związany z „niemieckim Wschodem”, zwłaszcza z Gdańskiem i Malborkiem, gdzie ukończył gimnazjum. W 1825 r. z okazji sześćdziesiątych urodzin otrzymał tytuły honorowego obywatela tych miast. W 1935 r. złożył wizytę w Gdańsku, gdzie był podejmowany przez nazistowskie władze miasta oraz odwiedził swój dom rodzinny w Koźlinach. Kilkakrotnie bawił też w Elblągu, gdzie jego odczyty spotykały się z żywym zainteresowaniem mieszkańców. Z okazji 700lecia powstania Elbląga, obchodzonego uroczyście w 1937 r., napisał sztukę „Poprzez stulecia”, wpisującą się w nurt podkreślenia „odwiecznej” niemieckości miasta. Dzieło składa się z dwóch części, rozgrywających się w różnych epokach historycznych: w czasach krzyżackich i w dobie wojen napoleońskich. W części pierwszej, rozgrywającej się letniego poranka 1400 roku, występują:Werner Wessling - dowódca floty i elbląski rajca, Barbara - jego córka, Gerhard Wessling - jego bratanek, kaznodzieja w Zakonie Krzyżackim i rzeźbiarz, Dirk Gronau - kapitan w służbie u Wesslinga, Konrad von Jungingen - Wielki Mistrz. Bohaterowie zbiorowi to : dwóch rycerzy Zakonu, elbląskie dziewczęta, lud Elbląga. Postaci występujące w drugiej części to: pani Regine Holtzmann-Gronau, jej wnuk, właściciel rodzinnej firmy - Karl Heinrich Holtzmann, jego syn - Friedrich August, sierota Adelheid, Friedwald - pierwszy buchalter w firmie Holtzmann i Synowie, marszałek Bernadotte - książę Pontecorvo, adiutant, francuscy żołnierze.
Podczas uroczystości Max Halbe wygłosił też emocjonalną przemowę. Związki pisarza ze wschodnimi rubieżami państwa pruskiego, a następnie niemieckiego widoczne są też w innych jego dziełach, m. in. powieści poświęconej siedemnastowiecznemu śląskiemu poecie Martinowi Opitzowi.